10 ПРАВИЛ УСПІШНОГО БАТЬКІВСТВА

Обов’язково постійно цікавтеся розвитком. Навчанням і поведінкою ваших дітей. Для цього відвідуйте заняття, батьківські збори, зустрічайтеся з класним керівником і вчителем школи.

Щоденно цікавтеся навчанням дитини. Радійте її успіхам, допомагайте узагальнювати, зіставляти, аналізувати вивчене, прочитане, побачене. Не дратуйтеся через кожну невдачу, що спіткає дитину, не принижуйте її, а допоможіть зрозуміти й усвідомити помилки, недоробки, загартовуйте її силу волі своєю допомогою й розумінням.

Привчайте дитину до самонавчання й самоконтролю у виконанні домашніх завдань і обов’язків. Надавайте розумну допомогу в їхньому виконанні. Важливо викликати інтерес до навчання, але не муштрою й силою, а добрим словом, підтримкою, порадою, терпінням і ласкою.

Сприяйте тому, щоб дитина сформувала для себе активну життєву позицію: брала участь у всіх класних, шкільних заходах, концертах. Для цього необхідно бути в курсі шкільного життя, цікавитися планами дитини щоденно, підтримувати в дитині впевненість і сміливість.

Подавайте дітям приклад хорошої поведінки. Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка – приклад для наслідування.

Висловлюйте власні бажання позитивно. Кажіть дітям, чого ви від них очікується, замість того, чого не хочете. Та якщо ви чогось категорично не хочете, формулюйте своє небажання чітко.

Висувайте реальні вимоги. Запитуйте себе, чи відповідають ваші вимоги віку дитини, ситуації, у якій вона опинилася. Якщо ви розумієте, що виконання ваших вимог є правильним, проте нереальним варіантом – думайте про компроміс. У чому ви можете поступитися так, щоб можна бути впевненим, що дитина виконає те, що ви хочете? Пояснюйте причину, яка впливає на ваше рішення. Прагніть компромісу в спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими – використовуйте тактику перемикання уваги.

Обирайте виховання без побиття та крику. Пам’ятайте: людина може чомусь навчитися лише коли спокійна, задоволена чи радіє чомусь. Це стосується і дорослих також.

Допомагайте дітям поводитися краще, даючи їм вибір. Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти.

Прислуховуйтеся до того, що говорить ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває. І головне – пам’ятайте, що любов є найважливішою потребою всіх дітей і однією з передумов позитивної поведінки дитини та взаєморозуміння.