Круглий стіл Пам’ятники Шевченку

Український поет прожив лише 47 років, з них 24 – у кріпатцтві, а ще 10 років на засланні.

Втім, уже після його смерті з’явиться цифра, якою міг пишатися і поет, і кожен українець. 1384 – така кількість пам’ятників, які встановили українському поету в всьому світі. А це рекордний показник для діяча культури. А якщо проглянути загальну статистику, то Кобзар поступився хіба, що тоталітарним вождям. Звісно, більшість монументів Т.Шевченку розташовані на території України – 1256, зате майже півтори сотні ромістились у 35 країнах.

Найбільше пам’ятників поету у Івано-Франківській області – більше 200, а от рідна Черкащина – має вполовину менше – 102 монументи і займає 4 місце. Важко повірити, але донедавна існував один обласний центр без Шевченка, та 2014 року вінничани виправились

Перше погруддя Шевченка встановили у Харкові за 20 років після смерті поета. У Києві – це відбулась аж 1939 року, і при тому, що відповідальний комітет скликали ще на початку століття. За це час встигли відхилити декілька сотень роектів і пересваритись за вигляд Шевченка і місце постаменту.

До речі спочатку пам’ятник мав стояти на Михайлівській площі, де зараз княгиня Ольга. У 1919 році більшовики знищили фігуру княгині і встановили погруддя Шевченка, щоправда, з фанери. І лише за 20 років справжній пам’ятник постав навпроти Київського університету.

Помітні й певні тенденції зображення поета. На початку минулого століття його відтворювали як чоловіка похилого віку в кожусі та шапці. А зі здобуттям Україною незалежності, Кобзаря почали зображати молодим.

Одним із найоригінальніших є пам’ятник у Харкові, тут поруч з фігурою Шевченко є ще 16 інших статуй. Частина – герої творів поета, решта – данина радянської історії.